Özgür müsünüz?

Mart 7, 2009 at 1:05 PM (linux)

Bu soruyu cevaplayabilmek için önce özgürlüğü tanımlamamız gerekiyor. Özgürlüğün iki ayağı var: ilki bağlı veya bağımlı olmama, diğeri de engellenme ve zorlanma altında kalmama. Bu iki şartı hayatınızın her alanında aramanız ve şartların sağlanmadığı yerlerde kendinizi sorgulamanız doğru olandır. Burada konumuz teknoloji ve özelde bilgisayar olduğu için ben durumu bu açıdan değerlendireceğim.

Linux kullananlara nedenini sorarsanız eminim yarısından fazlası “Özgür olduğu için” cevabını verecektir. Bu his bir insanın sahip olabileceği en doğal ve temiz hislerden biridir: özgür olmak. Öncelikle bağlı ya da bağımlı değilsinizdir. Herhangi bir yazılımın bir çok özgür alternatifini bulabileceğiniz gibi istediğiniz herhangi birini isteğiniz doğrultusunda rahatlıkla değiştirebilirsiniz, buna işletim sisteminin kendisi de dahildir. Bu ilaveten engelleme ve zorlama yoktur, olamaz. Engellendiğinizi ya da zorlandığınızı hissettiğiniz herhangi bir anda bunu yapmayacağını vaat eden yüzlerce başka alternatif size sadece bir tık uzaklıktadır.

Buraya kadar bahsettiğim zorlamalar, engellemeler, bağımlılıklar biraz basit gelebilir, öyle olabilir de. Aslına bakarsanız şu anda zorlamalar sadece bilgisayar kullananlara yapılmıyor, yani beni en çok endişelendiren -üzülerek söylüyorum ama- bu değil. Özgür olmayan ve olmak istemeyen bilgisayar şirketleri artık kullanıcıları bıraktılar ve hükümetlere, mahkemelere, şirketlere ve aklınıza ne kadar temel kuruluş geliyorsa onlara yapmaya başladılar bu zorbalıklarını. Ali Cengiz oyunlarıyla yasalar değiştirten, bakanlara, bakanlıklara boyun eğdirten firmalar sizleri korkutmuyor mu? İstedikleri kadar para kazansınlar, bunda gözüm yok, sadece insan gibi yaşamaya çalıştığımız şu dünyanın zar zor kurulmuş düzenini bozmasınlar.

4 aydır SUDO Dergisi‘nde özgür yazılımları tanıtıyorum ve tanıtmaya devam edeceğim.

Sayı 2: Linux ve Müzik
Sayı 3: Linux ve Grafik
Sayı 4: Linux ve Video
Sayı 5: Linux ve Oyun (bir sorun çıkmazsa haftaya okuyabileceksiniz bu yazıyı)

Bunun yapmamın tek sebebi insanları biraz olsun doğasında var olan özgürlük kavramına yaklaştırabilmek. Bir kişiye sadece bir yazılımı bile özgür alternatifiyle değiştirtebildiysem bu benim için yeterlidir. Bana göre hepimizin de bunun için uğraşması gerekiyor. Bu şekilde hem kullandığımız yazılımların kalitesi artacaktır hem de dünyamızın çok bir büyük bir parçası olan ve bunu gelişerek devam ettirecek olan bilgisayarları olması gerektiği gibi kullanabileceğiz.

İnsanlara tek bir soru sorun: “Özgür müsünüz?”.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s